Trenérské ohlédnutí za trochu jinou atletickou sezónou

„ATLETIKA DOBRUŠKA – KDYŽ DĚLÁŠ TO, CO MILUJEŠ“    může to znít snad až reklamně kýčovitě, ale nápis, který měli atleti AO SK Dobruška natištěný na triku, které vzniklo pro letní soustředění v roce 2019, zcela jednolitě vystihuje náladu, která v tomto oddíle vládne. Receptura na kompromis mezi skvělou náladou, kamarádstvím a tréninkovou dřinou je přísně tajná, ale základní ingredience, od které se odvíjí všechny chutě dobrušské atletiky je jasná, a to firma Ovčarik otec a syn, kteří do místní atletiky vnáší neskutečnou energii a kvalitu. Pokud přijdete na atletický stadion Václava Šperla v době atletického tréninku, srdíčko každého sportovce poskočí, protože na zbrusu novém tartanu se prohánějí děti z atletické školičky, přípravky, mladšího žactva, staršího žactva až po dorostence. Nenechte se však pohledem na sportující mládež unášet příliš dlouho, občas totiž nějaký „krikeťák“ nebo oštěp nečekaně změní svou trajektorii.

Zimní příprava a úspěch v hale

S úvodním motem na hrudi naši atleti po úspěšném ukončení sezóny 2019 doslova vlétli do zimní přípravy na sezónu 2020. Sportovní ambice nebyly malé a stejně tak nebyly malé ani tréninkové dávky. Kdo to nezažil, nepochopí, jakou hloubku v sobě skrývá slovní spojení „zimní příprava“. Dodnes mám před sebou obraz zasněžené sjezdovky, kterou jsem ve svých klukovských letech se svým trenérem běhával a věřím, že naši svěřenci mají ze zimního období taky pár takových vzpomínek uložených v paměti. Na začátku února 2020 přišla první zkouška zdatnosti v podobě halového krajského přeboru a vypadalo to, že zimní dřina začala přinášet první ovoce ještě před příchodem jara. Lukáš Seidl získal v kategorii staršího žactva titul přeborníka kraje v běhu na 800 m a Jirka Touc si stoupl na stupínek hned po pravé ruce Lukáše. Tereza Stejskalová obsadila 3. místo v kategorii starších žákyň v běhu na 150 m. I další naši sportovci se blýskli skvělými výkony a bylo zřejmé, že jakmile na jaře začneme v čas s tréninkem technických disciplín, tak máme našlápnuto do velmi nadějné letní sezóny.

Přípravka a velké finále v Dobrušce

Netrvalo to dlouho a přišly sportovní prázdniny nařízené vládou a tréninkový i závodní kalendář se začal rozpadat. Tak jak se dané situaci musel přizpůsobit téměř celý svět, přizpůsobil se i náš oddíl. Nejdříve tréninky v malých skupinách, posléze individuální příprava a tréninky psané na dálku. Poté, co se vše na chvíli vrátilo do starých kolejí, nebyl čas na velké přemýšlení a naši svěřenci skočili po hlavě do krajských přeborů družstev všech věkových kategorií. Chlapecká i dívčí družstva přípravky si po pauze párkrát společně zatrénovala v Dobrušce a už zaklekávali do rozžhavených startovních bloků na stadionech po celém kraji. Po třech kolech soutěže družstev postoupili holky i kluci do finálového kola, které se uskutečnilo v září v domácích podmínkách na atletickém stadionu Václava Šperla. Byla zde vytvořena neskutečná sportovní atmosféra s technickou podporou téměř jako na profesionálních soutěžích. Podpora publika a hlas komentátora dovedl naše kluky na celkové 6. místo a družstvo dobrušských atletek obsadilo ve velké konkurenci skvělé celkové 2. místo.

Mladší žáci

Mladší žactvo je kategorií, kde už naši atleti okusují skutečnou atletiku a s ní i všechny slasti a strasti, které s sebou tento královský sport nese. Našim klukům trvalo trochu déle, než se po domácí výuce rozkoukali a první kolo přeboru družstev uteklo dřív, než stačili pořádně roztočit tretry. To už se v dalších dvou kolech, které dopadly výborně, dalo velmi těžko dohnat. Skvělým výkonem se blýskl Robert Kopecký – v běhu na 300 m obsadil v krajských tabulkách 4. místo z 50 závodníků a Matěj Stejskal obsadil v kraji 7. místo z 50 běžců v běhu na 800 m. Chlapecké družstvo ve složení Kopecký, Stejskal, Janeček, Potměšil, Baláček, skončilo celkově po 3 kolech na 7. místě z 10 družstev. Dívčí družstvo naskočilo do seriálu závodů o poznání lépe a po 3 kolech skončilo celkově na 5. místě z 11 družstev se ztrátou 1 bodu na 4. příčku. V dívčím družstvu dominovala v krajských tabulkách několika prvními místy Martina Frejvaldová a skvělými výkony v běhu na 300 m a 800 m se předvedla Magdaléna Ovčariková. Velkým překvapením byla premiérová účast Pavlíny Popové, které se blýskla 2. místem z v běhu na 600 m.

Starší žáci

Krajské přebory družstev staršího žactva v letošní sezóně přinesla kolikrát úžasnou sportovní podívanou a naše družstva chlapců i dívek byla mnohokrát součástí napínavých soubojů ve všech sektorech atletických stadiónů. Přeci jen starší žactvo je kategorií, kde se začíná více profilovat atletická osobnost a někteří naši svěřenci už začínají více tíhnout ke konkrétním disciplínám. O to více jsou tato klání divácky zajímavější a o to větší výzvy čekají i na trenéry v samotné přípravě. Družstvo chlapců ve složení Locker, Seidl, Kopecký, Touc, Stejskal, skončilo po třech kolech na 6. místě z 9 družstev. Ondřej Locker se za léta poctivého tréninku vyprofiloval ve skvělého běžce na středních tratích a ukazoval svá záda soupeřům na tratích od 800 m po 3000 m. Krásné výkony v této kategorii předváděl i Lukáš Seidl, který v běhu na 1000 m bral v krajských tabulkách druhé místo a umístění v první trojce ho neminulo ani na dalších tratích. Jíří Touc dokázal také bodovat ve všech kolech a ukázal svůj běžecký temperament.

Družstvo starších žákyň ve složení Horská, Stejskalová, Fejová, Frejvaldová M., Weber, Frejvaldová B., Čtvrtečková, Štětinová, Ovčariková, Dvořáková K., Popová, Skálová R., se umístilo na krásném 4. místě z 9 družstev. Viktorie Fejová prolétla tratí na 1500 m jako vítr a brala krásné 3 místo. Rozálie Horská předvedla své kvality v hodech a třetí místa v krajských tabulkách jí vždy utekla o centimetry. Tereza Stejskalová zaznamenala úspěchy ve výškařském sektoru a výsledky v ostatních disciplínách dala jasně najevo, že víceboj může být její cesta. Kateřina Štětinová potvrdila své kvality v běhu na 200 m, 300m a 800m.

Dorost

Naši svěřenci se už pomalu začali rozkoukávat i v kategorii dorostu, kde je zřejmé, že zde se nic neodpouští a každý výkon musí být postaven na základu poctivého tréninku. O své místo mezi krajskými dorostenkami se v letošním roce popraly holky ve složení Matulová, Uhlíková, Stejskalová, Štětinová, Frejvaldová B., Fejová, Weber, Horská, Matyášová. Naše holky se k této výzvě postavili čelem a nesou si do dalších let cenné zkušenosti. V chlapecké dorostenecké kategorii hájili dobrušské barvy Bílek a Čáp P., Seidl, Touc, Locker. Petr Čáp pyšnící se genetickou běžeckou výbavou svého tatínka v této kategorii několikrát exceloval.  Petr se v krajských tabulkách umístil na 1. místě v běhu na 1500m, 2. místě na 2000 m překážek a třetím místě v hodu oštěpem.

Krajské úspěchy

Závěrem rozhodně stojí za to zmínit několik úspěchů našich atletů v rámci krajských přeborů, které vyčnívají z jinak velmi úspěšné, avšak trochu jiné sezóny. Titul krajské přebornice v běhu na 1500 m překážek získala Viktorie Fejová s časem 6 min 13,16 s. Ondřej Locker získal titul krajského přeborníka v běhu na 1500m překážek s časem 5 min 57 s a 2. místo obsadil v běhu na 3000 m s časem 11 min 27,24 s. Barbora Dvořáková obsadila 2. místo v přeboru kraje v běhu na 800 m s časem 2 min 44,71 s. Martina Frejvaldová okusila pocit na stupni vítězů hned několikrát, v pětiboji získala 1991 bodů a obsadila 3. místo, v hodu oštěpem 400 g skončila na třetím místě s výkonem 27,52 m a 3. místo také vybojovala v běhu na 60 m překážek s časem 11,29 s. Eva Pavlína Weber skončila na 3. místě v běhu na 1500 m překážek s časem 6 min 48,70 s. Rozálie Horská dokázala hodit oštěp za hranici 31 m a zasloužila si tím 3. místo. Starší žákyně ve složení Štětinová, Fejová, Stejskalová, Frejvaldová B., si ve štafetě na 4 x 300 m doběhly pro 3. místo.  Matěj Stejskal zúročil své zkušenosti a v přeboru na 800 m získal 3. místo s časem 2 min 40,76 s. Renata Skálová si zasloužila 3. místo v běhu na 800 m s časem 2 min 45,62 s.

 

 

Trenérské ohlédnutí za sezónou 2020